Alchornea cordifolia jako ziołowy antybiotyk o działaniu ogólnoustrojowym

Alchornea cordifolia to drzewo rosnące na terenie Afryki, które z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu infekcji bakteriami Gram-dodatnimi oraz Gram-ujemnymi. Również tymi opornymi na standardowe antybiotyki.
Rodzina
Wilczomleczowate
Inne nazwy
Christmas bush
Surowiec
Liście (głównie), kora, również z korzeni, korzenie, rdzeń pnia i owoce.
Podstawowe związki chemiczne
Alkaloidy m.in. imidazopirymidynowe (alchorneina, alchornina, alchornidyna) i guanidynowe, beta-sitosterol, daukosterol, flawonoidy, glikozydy, hiperozyd, kwas acetylobursztynowy, kwas antranilowy, kwas elagowy, kwas galusowy, kwas gentyzynowy, kwas protokatechowy, kwasy tłuszczowe (w nasionach, dużo), kwercetyna, saponiny, sterole, taniny, terpeny i węglowodany.
Alchornea cordifolia wykazuje działanie
|
|
Alchornea cordifolia jest aktywna wobec
|
|
Zastosowanie
Alchornea cordifolia działa ogólnoustrojowo i wykazuje szerokie działanie przeciwko bakteriom Gram-dodatnim oraz Gram-ujemnym, również w stosunku do szczepów opornych. Podobnie jak w przypadku innych roślin, jej działanie jest silniejsze wobec bakterii Gram-dodatnich niż Gram-ujemnych, natomiast jest wyjątkowo dobra w leczeniu tych drugich.
Jest skuteczna w leczeniu infekcji Salmonellą, Entamoeba, Shigella, organizmami jednokomórkowymi, zapaleniu gardła wywołanym przez Streptococcus pyogenes, czerwonce wywołanej przez E. coli, ogólnoustrojowych infekcjach gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus), w malarii, anemii, biegunce, gorączce, zapaleniu spojówek (przy przemywaniu), śpiączce afrykańskiej, anemii sierpowatej (zapobiega sierpowaceniu erytrocytów u 85% komórek i odwraca ten proces w komórkach już zmienionych u 69% komórek), infekcjach ran i infekcjach pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aureginosa).Ponadto stosuje się ją w leczeniu koinfekcji boreliozy – mikoplazmy, bartonella oraz wcześniej wspomniana babesia.
Badania wskazują, że Alchornea cordifolia wykazuje również działanie hematoprotekcyjne, hematoregeneracyjne i hematotonicznie, tak jak Sida acuta.
Działanie 50-cio procentowego ekstraktu na etanolu zostało przebadane na 74 szczepach drobnoustrojów – tlenowych, beztlenowych i fakultatywnych (względnie beztlenowych). Ekstrakt okazał się skuteczny wobec 71 szczepów, pozostałe 3 to były grzyby nitkowate. Alchornea cordifolia nawet w małych stężeniach jest silnie aktywna wobec E. coli, P. aeruginosa oraz Staphylococcus aureus. Jej działanie okazało się równie, a nawet silniejsze od takich antybiotyków jak gentamycyna i ampicylina.
Alchornea cordifolia jest też stosowana w etnoweterynarii, w której stosuje się tradycyjne metody leczenia. Leczy się nią trypanosomatozę (Trypanosoma brucei), również w przypadku szczepów opornych.
Preparaty i dawkowanie
Nalewka
Nalewkę wykonuje się w stosunku 1:5, używając do ekstrakcji 50% alkoholu i przyjmuje się ¼ łyżeczki co 4 godziny.
Odwar
30 gramów surowca zalać jednym litrem wody i gotować przez 20 minut na małym ogniu, a następnie odcedzić i pić 180-240 ml odwaru co 4 godziny. Odwar oczywiście można również przygotować w mniejszej – jednorazowej porcji używając 7g surowca na 250ml wody, tylko komu chciałoby się gotować odwar 4x dziennie? 🙂
Badania wykazały, że tak sporządzony odwar przedostaje się do krwi po około 3 godzinach, a szczytowe stężenie w niej osiąga około 1-2 godzin później. Stężenie terapeutyczne utrzymuje się przez kolejne około 4 godziny, dlatego odwar przyjmuje się co 4 godziny. Najlepiej jest sobie określić konkretne pory przyjmowania odwaru, np. o 8 rano, 12, 16 i 20.
Stephen Buhner, który rozpropagował stosowanie tej rośliny w tym celu, poleca stosować w miarę możliwości nalewkę.
Krople do oczu
Odwar po wystygnięciu można stosować w chorobach oczu jako krople, zakrapiając 1-3 krople co 3-4 godziny.
Proszek
Sproszkowany surowiec można stosować zewnętrznie np. do posypywania ran oraz infekcji skórnych. Ilość, którą należy użyć jest dowolna, podobnie jak częstotliwość posypywania.
Działania niepożądane
Brak wzmianek o działaniach niepożądanych lub toksyczności w dawkach terapeutycznych. Natomiast duże dawki mogą wykazywać działanie uspokajające i depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy.
Przeciwwskazania
Zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających oraz o działaniu depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy.
Interakcje
Brak wzmianek o interakcjach, natomiast duże dawki tej rośliny nie powinny być stosowane jednocześnie z lekami uspokajającymi oraz działającymi depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy.
Niestety roślina ta nie występuje naturalnie w Polsce, ale surowiec i preparaty z niej wykonane można znaleźć w sklepach etnobotanicznych np. w:
Magiczny Ogród
Plantago sklep
Lymeherbs
Zobacz również opisy innych roślin o działaniu antybiotycznym i nie tylko!
https://ktoredyprosto.pl/tag/ziolowe-antybiotyki/
*Na grafice postu widnieje Alchornea sicca.