Dieta niskosiarkowa i niskotiolowa w zatruciu metalami ciężkimi

W różnych chorobach stosuje się odpowiednie zmiany w odżywianiu, podobnie jest w przypadku przewlekłego zatrucia metalami ciężkimi.

Spora część osób zatrutych rtęcią (a czasami również ołowiem i kadmem), źle się czuje po spożyciu pokarmów i suplementów o dużej zawartości siarki lub tioli. Wynika to z zaburzeń szlaków metabolicznych związków siarki. Dlatego ograniczenie takich produktów w diecie może w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę samopoczucia u osób zatrutych rtęcią.

Według obserwacji Cutlera, osoby zatrute rtęcią można podzielić na 3 grupy:

  • Osoby, które źle reagują na związki siarki w diecie i mogą poprawić swoje samopoczucie ograniczając ich ilość w swojej diecie
  • Osoby, które dobrze tolerują tolerują związki siarki i czują się lepiej, gdy ich dieta bogata jest w produkty je zawierające
  • Osoby, które dobrze tolerują związki siarki i nie odczuwają wyraźnych zmian na skutek zwiększenia lub zmniejszenia spożycia pokarmów bogatych w tiole

W celu wsparcia metabolizmu związków siarki, Cutler zaleca przyjmowanie molibdenu w dawce 500-1000 mcg dziennie.

Różnica między produktami wysokotiolowymi a wysokosiarkowymi

Tiole to związki, które zawierają w swojej strukturze grupę funkcyjną składającą się z atomu siarki i wodoru (-SH) – grupę tiolową. Pokarmy bogate w siarkę nie koniecznie zawierają tiole, ponieważ związki siarki występują w różnych formach w pokarmach. Natomiast wszystkie pokarmy wysokotiolowe są też pokarmami wysokosiarkowymi, ponieważ siarka wchodzi skład tioli.

Produkty wysokosiarkowe

Produkty bogate w siarkę mogą negatywnie wpływać na samopoczucie osób, u których zatrucie rtęcią upośledziło prawidłowy metabolizm związków siarki. Siarka może również przemieszczać metale ciężkie w organizmie, ale jej reaktywność jest mała i szansa na to, że wywoła istotną redystrybucję jest niewielka.

Produkty wysokotiolowe

Produkty bogate w tiole są bardziej problematyczne, ponieważ nie tylko zawierają siarkę, ale są też bardziej reaktywne i łatwiej wiążą się z metalami ciężkimi. A więc spożywanie pokarmów bogatych w tiole może negatywnie wpłynąć nie tylko na osoby z zaburzeniami metabolizmu siarki, ale również na osoby, które tego problemu nie mają, ponieważ tiole mogą wywołać u nich redystrybucję. Efekt redystrybucji został opisany w tym artykule.

Jak sprawdzić wrażliwość na żywność wysokotiolową i wysokosiarkową?

Najprostszym sposobem jest całkowite wykluczenie wszelkich pokarmów bogatych w siarkę i zawierające tiole na pewien okres czasu. Następnie dość szybko wprowadza się te produktu z powrotem i obserwuje samopoczucie przez cały okres wykluczenia i ponownego wprowadzenia. Również suplementy mogą zawierać siarę i tiole więc je również trzeba wykluczyć na czas trwania takiej próby.

Poniżej znajduje się opis przedstawiający krok po kroku przebieg próby nietolerancji produktów o wysokiej zawartości tioli.

Krok 1

Na okres 9 dni całkowicie wyklucza się wszystkie produkty i pokarmy z kolumny “Unikać”. Należy również odstawić wszystkie suplementy zawierające siarkę lub związki, których stanowi część np. izolaty białka, NAC, ALA, MSM, DMSO, glutation, chlorella, ekstrakty ziołowe itp. Nie można również w tym czasie przyjmować środków chelatujących.

Po około 4-7 dniach działanie tioli zaczyna słabnąć i powinny zacząć być odczuwalne różnice w samopoczuciu.

Poprawa samopoczucia podczas przerwy od spożywania produktów wysokotiolowych oznacza, że należy przestrzegać diety niskotiolowej. Nie u wszystkich osób zatrutych toksycznymi metalami konieczne jest wykluczenie wszystkich produktów. Są osoby, które tolerują małe ilości takich pokarmów.

Pogorszenie samopoczucia podczas okresu wykluczenia żywności wysokotiolowej oznacza, że danej osobie brakuje cysteiny i powinna spożywać żywność wysokotiolową. Może również przyjmować suplementy wysokotiolowe oraz zawierające cysteinę i siarkę.

Krok 2

W dniu 10 wprowadza się pokarmy wysokotiolowe na okres 7-10 dni, zaczynając od jednego posiłku i obserwując zmiany w samopoczuciu. Suplementy wciąż są wykluczone.

W przypadku pogorszenia samopoczucia, ponownie odstawia się pokarmy wysokotiolowe i pozostaje na diecie niskotiolowej lub całkowicie się je wyklucza w zależności od reakcji organizmu.

Możliwa jest również sytuacja, w której po spożyciu pokarmów lub suplementów wysokotiolowych samopoczucie będzie ulegać wyraźnej poprawie, a po kilku godzinach wyraźnemu pogorszeniu. I tak w kółko lub aż do stałego pogorszenia samopoczucia. Taka reakcja również oznacza nietolerancje na tiole i wiąże się z ich znacznym ograniczeniem.

Wykaz pokarmów nisko- i wysokotiolowych

Poniższe listy zostały sporządzona na podstawie doświadczeń wielu osób. Nie wszystkie pokarmy znajdujące się w tabeli “Unikać” są bogate w siarkę. Niektóre pokarmy wpływają pośrednio na zwiększenie poziomu cysteiny w organizmie, dlatego typowe diety niskosiarkowe nie sprawdziły się w tym celu.

Warzywa

DozwoloneUnikać
Awokado, Bakłażan, Bataty, Burak liściowy, Cukinia, Dynia letnia, makaronowa, piżmowa, ziomowa, żołędziowa, Fenkuł włoski, Kabaczek, Karczochy, Koper ogrodowy i włoski, Kotewka orzech wodny, Kukurydza, Maranta trzcinowa, Marchew, Ogórki, Papryka czerwona, żółta, chili ancho, pasilla, Pasternak, Pędy bambusa, Pochrzyn chiński, Pomidor, Sałaty, Seler, Tapioka, Ziemniaki.Botwina, Brokuły, Brukiew, Brukselka, Cebula, Cebula szalotka, Chrzan, Czosnek, Fasola szparagowa, Jarmuż, Kalafior, Kapusta chińska, pekińska, pastewna, kiszona, Por, Rzepa, Rzodkiew, Rzodkiew japońska, Szczypior, Szparagi, Szpinak, Topinambur.

Owoce

DozwoloneUnikać
Agrest, Arbuz, Banany, Borówki, Brzoskwinia, Cytryna, Daktyle, Figi, Granat, Grejpfrut, Gruszki, Gujawa, Jabłka, Jagody, Jagody acai, Kiwi, Kokosy, Kumkwat, Liczi, Limonka, Melon honeydew, kantalupa, kasaba, Oliwki zielone i czarne, Owoc drzewa chlebowego, Owoce dzikiego bzu, Persymona, Wiśnie, Śliwki.Ananas, Owoc tamaryndowca, Papaja, Szarańczyn strąkowy (karob, chleb świetojański).

Zboża, pseudozboża, strączki, mąki, kasze, nasiona itp.

DozwoloneUnikać
Jęczmień, Kasza bulgur, Mak, Mąka kasztanowa, kukurydziana, razowa, ryżowa, Nasiona dyni, słonecznika, Orkisz, Owies, Polenta, Pszenica, Ryż, Semolina, Siemię lniane, Sorgo, Żyto.Groch (wszystkie rodzaje), Gryka, Kasza gryczana, Kiełki fasoli, Kłębian kątowaty, Komosa ryżowa (quinoa), Mąka gryczana, Nasiona Chia, Sezam, Soczewica (wszystkie rodzaje), Soja, Tahini, Tempeh.

Zioła i przyprawy (świeże i suszone)

DozwoloneUnikać
Anyż, Bazylia, Bazylia tajska (horapa), Biały pieprz, Cynamon, Gałka muszkatołowa, Goździki, Imbir, Kardamon, Kminek, Liść laurowy, Liście limonki kaffir, Majeranek, Mango, Mięta pieprzowa, Mięta zielona, Nasiona kminku, Nasiona selera, Oregano, Papryka w proszku, Pieprz biały, Pieprz czarny, Pietruszka, Rozmaryn, Sól, Szafran, Szałwia, Trawa cytrynowa, TymianekKurkuma (nie jest wysokotiolowa, ale mocno podnosi ich poziom w organizmie), Kolendra (nie jest wysokotiolowa, ale unikamy jej z względu na właściwosci chelatujące, aby nie doprowadzać do niepotrzebnej redystrybucji), Liście mniszka lekarskiego

Mięso i podroby

DozwoloneUnikać
Bażant, Bekon, Buraki, Dziczyzna, Gęś, Gołąb, Jagnięcinia, Kaczka, Kiełbasa bolońska, Kiełbasa pepperoni (może zawierać dodatki wysokotiolowe np. czosnek), Królik, Mięso i podroby wieprzowe, wołowe, z indyka i kurczaka, Mięso wędzone, Przepiórka, Salami, Sarnina, Scallopini, Szynka

Ryby i owoce morza

DozwoloneUnikać
Flądra, Halibut, Homar, Karp, Krewetki świeże, Łosoś, Makrela, Makrela królewska, Makrela złota, Małże, Ostryga, Ośmiornica, Pasta krewetkowa, Pstrąg, Rekin, Ryba fermentowana, marynowana, suszona, wędzona, Sardela, Sardynki, Skorupiaki, Śledź wędzony, Ślimaki, Tuńczyk, Uchowiec (słuchotki), Węgorz

Nabiał i produkty mleczne

DozwoloneUnikać
MasłoJaja, Maślanka, Mleko każdego zwierzęcia, Mleko sojowe, Serwatka, Sery (wszystkie włącznie z sojowym), Śmietana (kwaśna też), Tofu, Twarogi

Inne

DozwoloneUnikać
Annato, Mleko ryżowe, migdałowe, Cukier biały, brązowy, Ekstrakt migdałowy, Miód, Pieczarki, Ocet biały, Olej bawełniany, sezamowy, sojowy, z wątroby dorsza, Orzechy nerkowca (mogą zawierać duże ilości pleśni), Piwo, Spirytus, ŻelatynaCzekolada, Ekstrakt drożdżowy, Kawa, Musztarda, Orzechy ziemne, Sos worcestershire, Zupa miso

Ostatecznie wykluczenie wszystkich pokarmów z diety znajdujących się w kolumnie „Unikać” nie jest konieczne. Nie wszystkie te pokarmy będą sprawiać problemy, dlatego po zakończeniu takiej próby obserwuje się, które z nich nie wpływają negatywnie na samopoczucie i zostawia je w diecie. Całkowita eliminacja stosowana jest tylko na potrzeby próby sprawdzającej wrażliwość danej osoby na tiole i produkty bogate w siarkę.

Suplementy o wysokiej zawartości tioli i/lub siarki

  • Bromelaina i papaina (wchodzą w skład roślinnych enzymów trawiennych)
  • Chlorella
  • Kurkuma i kurkumina
  • Cysteina
  • Dimetylosulfotlenek (DMSO)
  • Glutation
  • N-acetylocysteina (NAC)
  • Aminokwas metionina
  • S-adenozylometionina (SAMe)
  • Metylosulfonylometan (MSM)
  • Sulforafan

Dodatek

Innymi pokarmami i środkami, które mogą sprawiać problemy ze względu na problemy z metabolizmem jakiegoś z ich składników mogą być produkty:

  • Zawierające dużą ilość tyraminywszystkie sery (z wyjątkiem farmerskiego), jogurt, śmietana, wątróbka (ze wszystkich zwierząt), mięso wyprodukowane z użyciem nakłuwacza lub tłuczka w celu jego zmiękczenia, kiełbasa i mięso fermentowane, ryby suszone, marynowane i fermentowane, dziczyzna, pasta krewetkowa, piwo (bezalkoholowe również), wino czerwone, białe, chianti, sherry, awokado, ekstrakt drożdżowy, banany, melon honeydew, przejrzałe i puszkowane figi, rodzynki, sosy sojowe, zupa miso, fermentowana fasola, fermentowane przyprawy i tofu.
  • Wymagające udziału monoaminooksydazy (MAO): przejrzały bób, wszystko co zawiera kofeinę, czyli herbata, kawa, napoje energetyczne, niektóre napoje gazowane np. Coca Cola, Pepsi, Mountain Dew, Dr. Pepper, itp. żeń szeń i czekolada.
  • Zawierające dużą ilość siarczyn: kapusta kiszona, wino, sok winogronowy, przetworzony sok z limonki i cytryny, świeże i suszone owoce, melasa, pektyna, sosy (włącznie z sosami własnymi z mięs), toppingi owocowe, wiśnie maraschino, marynowana papryka, cebula, pikle, dodatki poprawiające smak, ocet winny i słodowy, świeże krewetki, mrożone, suszone i puszkowane ziemniaki, skrobia kukurydziana, świeże grzyby, winogrona, piwo, suchy dorsz, zupki w proszku, herbata ekspresowa, syropy, żelki, żelatyna, kokosy, ciastka, mrożone ciasto do ciast i pizzy, krakersy i ogólnie puszkowane pokarmy o jasnym kolorze oraz leki.
  • Zawierające dużą ilość melatoniny: płatki owsiane, słodka kukurydza, ryż, rzodkiew japońska (biała), imbir, pomidory, banany oraz jęczmień.
  • Zawierające dużą ilość tryptofanu: spirulina, wodorosty, soja, twarogi, mięso i podroby, nasiona dyni, grejpfruty, nasiona arbuza, migdały, fistaszki, drożdże spożywcze (również te stosowane w browarnictwie), lody, jogurt i mleko zwykłe oraz słodzone.
  • Stanowiące źródło fenyloalaniny: głównie mięso oraz aspartam.
  • Zawierające dużą ilość salicylanów: migdały, porzeczki, jagody, jabłka (również cydr i ocet jabłkowy), winogrona, rodzynki (również wino i ocet winny), owoce dzikiej róży, nektarynki, morele, brzoskwinie, pomarańcze, mandarynki, śliwki, wiśnie, goździki, papryka, papryka chili, cayenne, ogórki, pikle, pomidory, kawa, herbaty (wszystkie).
  • Zawierające miedź: podroby, bulion warzywny robiony na kościach, skorupiaki, łosoś, owoce morza, orzechy (wszystkie), kiełki pszenicy, otręby pszenne, jęczmień, owies, awokado, grzyby, rzodkiew, buraki, zielone warzywa liściaste, olej kukurydziany, margaryna, drożdże, czosnek, pomarańcze, rodzynki, suszone owoce, soczewica, soja, tofu, fast foody.

Są to jedynie przykładowe produkty, które podałem w celach orientacyjnych. W rzeczywistości listy tych produktów są znacznie dłuższe.

W celu ustalenia co szkodzi danej osobie, a co nie w przypadku alergii i nietolerancji pokarmowych stosuje się m.in. diety eliminacyjno-rotacyjne. A zatem pomoc dobrego dietetyka może być tutaj nieoceniona.