Jak sporządzić płynny naltrekson z tabletek powlekanych

Strona głównaNaltrekson LDNJak sporządzić płynny naltrekson z tabletek powlekanych

Potrzebujesz naltreksonu w małych dawkach do terapii LDN? W tym artykule dowiesz się jak sporządzić z tabletek powlekanych roztwór umożliwiający odmierzanie dowolnych dawek.

Tabletki powlekane pokryte są powłoką chroniącą lek przed rozpuszczeniem w kwaśnym środowisku żołądka. Wykorzystywanie tabletek powlekanych w recepturze to rzadkość i prawidłowo najpierw powinno się pozbawić tabletkę tej powłoki, aby uzyskać lek w jak najczystszej postaci. Naturalnie nas takie wymogi nie obowiązują więc nie będziemy zaprzątać sobie tym głowy.

Zacznijmy od tego, co będzie nam potrzebne

 • Woda oczyszczona, do wstrzykiwań (iniekcji) lub destylowana. Wszystkie dostępne są w aptece. Najczystsza jest woda do wstrzykiwań, a na co dzień w recepturze wykorzystuje się wodę oczyszczoną do sporządzania leków doustnych i takie jest jej przeznaczenie. Może być to również woda destylowana, a w ostateczności nawet przegotowana woda z kranu. Wodę destylowaną można dostać również na stacjach benzynowych. Wiadomo – Lege artis, czyli według zasad sztuki, należy użyć do tego wody oczyszczonej, ale my spokojnie możemy użyć wody destylowanej lub przegotowanej choć polecam tą pierwszą.
 • Strzykawka o pojemności 5 ml, użyjemy jej do dawkowania leku i ewentualnie odmierzenia potrzebnej ilości wody. Również do zakupienia w aptece. Ja używam cylindra miarowego o objętości 50 ml. Można taki zakupić w sklepach ze szkłem laboratoryjnym albo w internetach.
 • Szklany pojemnik o pojemności przynajmniej 30 ml lub większej, zależy ile leku chcemy sporządzić. Dobrze byłoby gdyby wykonany był z ciemnego szkła.
 • Coś do rozgniatania, może być nawet łyżka.
 • Jedna lub dwie kartki papieru.
 • Coś do pisania.
 • Taśmę bezbarwną lub gumkę recepturkę.
 • No i oczywiście naltrekson w tabletkach powlekanych, w Polsce jest to Adepend oraz Naltex.

Teraz po kolei, samo sporządzenie leku jest banalne, potrzebujemy jedynie kilku informacji. Rzućmy zatem okiem na ulotkę dołączoną do leku i poszukajmy tam składu tabletki.

 • Rdzeń tabletki: Laktoza jednowodna, celuloza, proszek; celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, magnezu stearynian
 • Otoczka tabletki: Laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 4000, żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172)
 • Naltrexone hydrochloride – czyli po prostu naltrekson.

Naltrexone hydrochloride jest nazwą naszego związku aktywnego leku w języku łacińskim, jej drugi człon informuje nas o formie tego związku czyli chlorowodorku. Dzięki znajomości formy naszego naltreksonu, możemy dowiedzieć się w czym możemy go rozpuścić i jakiego stosunku lek:rozpuszczalnik możemy użyć. Informację tą można odnaleźć w wielkiej księdze wiedzy i mądrości farmaceutów, czyli Farmakopei. Tam znajdziemy naltrekson pod nazwą – Naltrexoni hydrochloridum, czyli chlorowodorek naltreksonu, strona 2412 (ja korzystałem w tym przypadku z Farmakopei Polskiej VIII).

Teraz szukamy „WŁAŚCIWOŚCI” i widzimy:
„Rozpuszczalność: substancja łatwo rozpuszczalna w wodzie, trudno rozpuszczalna w etanolu (96%), praktycznie nierozpuszczalna w chlorku metylenu.

Wiemy teraz, że nasz naltrekson łatwo rozpuszcza się w wodzie i użyjemy właśnie jej, ponieważ jest tania i łatwo dostępna. W recepturze takie słowa jak łatwo, trudno, dość trudno itd. mają konkretne znaczenie. Łatwo rozpuszczalny oznacza, że 1 część naltreksonu możemy rozpuścić w 1-10 częściach rozpuszczalnika, a dokładniej 1 g chlorowodorku naltreksonu rozpuszcza się w 1-10 ml wody. A więc skoro możemy rozpuścić 1 g naltreksonu w 1-10 ml wody, tym bardziej problemów nie będzie sprawiać sporządzenie roztworu o niższym stężeniu – 1 mg/1 ml, które nas interesuje. Teraz czas na praktykę 🙂

Przygotowujemy roztwór naltreksonu

 1. Do pojemnika nalewamy potrzebną ilość wody, w naszym przypadku jest to 25 lub 50 ml w zależności od tego, czy chcemy rozpuścić całą czy pół tabletki. Możesz do tego celu użyć strzykawki. Adepend powinien być przystosowany do podziału – posiadać podziałkę na środku tabletki, która umożliwia jej przełamanie na pół. Jeśli tabletki, które posiadasz nie mają tej podziałki, to nie możesz jej dzielić ponieważ oznacza to, że w twoich tabletkach naltrekson może nie być rozmieszczony równomiernie i w jednej części tabletki może być go więcej niż w drugiej. Ja dla przykładu nalałem 25 ml, ponieważ rozpuszczałem tylko pół tabletki.
 2. Teraz składamy kartę na pół i do środka wkładamy naszą tabletkę lub jej połowę i przez górną kartkę dokładnie ją rozgniatamy. Tak powstały proszek przesypujemy do naszego pojemnika z wodą i zamykamy go.
 3. Mieszamy potrząsając nasz pojemnik i odstawiamy do lodówki. Lek rozpuści się zarówno w lodówce jak i poza nią, dlatego można już od samego początku go w niej przechowywać. Naltrekson powinien rozpuścić się w większości już podczas mieszania choć wiele osób sporządza swój roztwór przed snem pozostawiając go na noc dla pewności. Trwałość takiego leku zależy od sposobu przechowywania i według tych badań (Klik) wynosi 60 dni dla ciemnego miejsca o temperaturze 4°C oraz 30 dni przy temperaturze 25°C. Osobiście wyznaje zasadę im krócej tym lepiej.
 4. Teraz bierzemy mały kawałek papieru, na którym zapisujemy co znajduje się w pojemniku – naltrekson, jakie jest jego stężenie 1 mg/ 1 ml oraz datę sporządzenia. A następnie przyklejamy tą karteczkę do naszego pojemnika za pomocą taśmy lub przytwierdzamy gumką recepturką.
 5. Gotowe 🙂

Stężenie masowe tak sporządzonego roztworu wynosi 1 mg/1 ml, co znacznie ułatwia nam dawkowanie. Chcąc przyjąć 1 mg leku odmierzamy strzykawką 1 ml naszego roztworu lub jeśli chcemy przyjąć np. 3 mg leku, odmierzamy 3 ml roztworu itd.

A teraz przyszedł czas na sprawdzenie rozpuszczalności substancji pomocniczych i tak:

Celuloza (Cellulosi)

Rozpuszczalność: substancja praktycznie nierozpuszczalna w wodzie, trudno rozpuszczalna w roztworze wodorotlenku sodu (50g/l), praktycznie nierozpuszczalna w acetonie, bezwodnym etanolu, toluenie, w rozcieńczonych kwasach i w większości rozpuszczalników organicznych.

Celuloza mikrokrystaliczna (Cellulosum microcristalinum)

Rozpuszczalność: substancja praktycznie nierozpuszczalna w wodzie, acetonie, bezwodnym etanolu, toluenie, w rozcieńczonych kwasach i roztworze wodorotlenku sodu (50g/l).

Hypromeloza (Hypromellosum)

Rozpuszczalność: substancja praktycznie nierozpuszczalna w gorącej wodzie, acetonie, bezwodnym etanolu i toluenie. Substancja rozpuszcza się w zimnej wodzie, tworząc roztwór koloidalny.

Krzemionka koloidalna bezwodna (Silica colloidalis anhydrica)

Rozpuszczalność: praktycznie nierozpuszczalna w wodzie i kwasach nieorganicznych, z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego. Substancja rozpuszcza się w gorących roztworach wodorotlenków litowców.

Krospowidon (Crospovidonum)

Rozpuszczalność: substancja praktycznie nierozpuszczalna w wodzie, etanolu (96%) i chlorku metylenu.

Laktoza jednowodna (Lactosum monohydricum)

Rozpuszczalność: substancja łatwo, ale wolno rozpuszczalna w wodzie, praktycznie nierozpuszczalna w etanolu (96%).

Magnezu stearynian (Magnesii stearas)

Rozpuszczalność: praktycznie nierozpuszczalny w wodzie i etanolu (96%).

Makrogol 4000 (Macrogola – makrogole)

Rozpuszczalność: substancja bardzo łatwo rozpuszczalna w wodzie i chlorku metylenu, praktycznie nierozpuszczalna w etanolu (96%), olejach tłustych i olejach mineralnych.

Tytanu dwutlenek (Titanii dioxidum)

Rozpuszczalność: substancja praktycznie nierozpuszczalna w wodzie. Substancja nie rozpuszcza się w kwasach organicznych, ale powoli rozpuszcza się w gorącym stężonym kwasie siarkowym.

Żelaza tlenki (Ferric oxides)

Rozpuszczalność: nierozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych. Rozpuszczalne w stężonych kwasach mineralnych.

Możesz się zastanawiać, po co marnować czas na sprawdzanie substancji pomocniczych? Już spieszę z odpowiedzią. Internet daje dostęp do ogromnej ilości informacji i nie brak tu również informacji błędnych. Wiele osób poleca wstrząsnąć nasz rozpuszczony lek przed użyciem, natomiast fakty mówią – Nie róbmy tego. Waga tabletki to około 250 mg natomiast zawartość naltreksonu to tylko 50 mg, a więc pozostałe 200 mg to nie potrzebne nam substancje pomocnicze, które jak sam widzisz w większości nie rozpuszczają się w wodzie. Naltrekson jest dobrze rozpuszczalny i bez problemy rozpuścił się w wodzie, gdy pozostałe substancje pomocnicze opadły na dno. Nie ma potrzeby wstrząsać naszego roztworu, wręcz przeciwnie, wstrząsając go zmieszamy lek z substancjami pomocniczymi, które nie zawsze dobrze tolerujemy, a już na pewno ich nie potrzebujemy w naszym organizmie.

Mam nadzieje, że informacje te okażą się dla Ciebie pomocne i udzielą odpowiedzi na wątpliwości związane z przygotowaniem płynnej postaci naltreksonu.

26 KOMENTARZE

Powiadomienia
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz M.
Tadeusz M.
7 lat temu

Dziękuję Krzysztofie 🙂 Rozpoczynam kurację, śledzę mnóstwo różnych linków. A tu samo meritum.

Żeta
Żeta
6 lat temu

Dziękuję za zamieszczenie tej informacji. Tylko porada, by nie wstrząsać budzi moje wątpliwości (ostatnia porcja z buteleczki to byłyby same substancje pomocnicze? czy dwie ostatnie? trzy?)

yvisek
6 lat temu

Witam!

Wiem, że substancje pomocnicze typu magnezu stearynian, czy też tytanu dwutlenek nie są mojemu organizmowi do niczego potrzebne. Oczywiście są potrzebne producentowi, „dla wygody” (zabezpieczenie przed zapychaniem dysz, …).

Osobiście, z chęcią pozbyłbym się wszelakich paskudztw, pozostawiając wyłącznie substancję aktywną.

Piszecie, że przy takowym roztworze powstaje osad. Co myślicie, jakby to przefiltrować (no właśnie przez co), to dałoby się pozostawić dziadostwa na filtrze?

yvisek
Reply to  Krzysztof
5 lat temu

Skonsultowałem temat z moim przyjacielem, który jest doktorem chemii i określił, że nie ma sensu… Ilości substancji szkodliwych są niewielkie w 1 tabletce, a co dopiero, jeśli spożywamy ją „po kawałku” 🙂

Daniel
Daniel
6 lat temu

Właśnie zaczynam terapię LDN na łuszczycę i ŁZS. Miałem wiele pytań, a tutaj znalazłem wszystkie odpowiedzi. Świetna robota! Chciałem dopytać czy LDN nie będzie kolidowało z terapią lekami biologicznymi, które maja za zadanie obniżać odporność? Odstawiłem je gdy zacząłem terapię LDN, ale stawy bolą 🙁 i nie wiem czy nie powrócić do terapii lekami biologicznymi czy czekać na efekty LDN?

Justi
Justi
6 lat temu

Rozpoczynam płynną terapię Naltrexonem.
Gratulacje i podziękowania dla Krzysztofa za przygotowanie tak przejrzystego poradnika.

szreder
szreder
6 lat temu

A z czym to łykać????Po prostu tak ze strzykawki?czy może zmieszać np. z sokiem?Pozdrawiam

Ania
Ania
6 lat temu

w niemieckiej aptece online (wysyłają do Polski) znalazłam naltrexon w takiej postaci https://www.meine-onlineapo.de/detail/homeda-naltrexonhydrochlorid-c-30-globuli-10-g-a09222831.html
jako lek homeopatyczny, czy to mogę rozpuścić? i jeżeli jest w postaci 10g to w 100ml wody?

jagoda
jagoda
Reply to  Krzysztof
5 lat temu

Witam czy może ktoś stosuje kurację na Hashimoto i chce podzielić się informacjami będę wdzięczna [email protected]

Włodek
Włodek
Reply to  Ania
1 rok temu

Aniu stosowałas ten homeopatyczny? Napisz do mnie :
[email protected]

qemi
qemi
4 lat temu

Super artykuł, bardzo dziekuje za tak wyczerpujace informacje.

anowi
anowi
4 lat temu

Lekarze nie maja zielonego pojęcia o naltreksonie i nie chcą słyszę o jego przepisywaniu. Zasłaniają sie niewiedzą i brakiem możliwości w przepisywaniu tego leku. Byłam u lekarza rodzinnego i geriatry , błagałam o ten lek dla mojej 80 letniej mamy u której otępienie starcze postępuje w szybkim tempie. Proszę napisać gdzie zdobyć ten lek ?

Patrycja Kostun
Patrycja Kostun
4 lat temu

Jest jedna jedyna klinika w Polsce (to samo można od nich usłyszeć przez telefon), która zaszywa naltrexone podskórnie. Dawka tego implantu to 1000mg i starcza na 100dni czyli idealnie się uwalnia 10mg dziennie. Trudno ich tak naprawdę znaleźć ale od 20 lat prowadzą klinikę i się tym zajmują. Głównie zaszywają heroinistów tym lekiem. Ale nie wiem czy by zaszyli nienarkomana bo z tego co rozmawiałem z nimi to zajmują się głównie osobami uzależnionymi.

Ewa
Ewa
Reply to  Patrycja Kostun
6 miesięcy temu

Zaszywanie pod skore stosuje sie w leczeniu uzależnienia glownie od alkoholu w tych dawkach tak działa.
Tylko niskie dawki wpływają na reglowanie naszej odporności. To dwa rózne działania i nie wolno tego mylić.

Janusz
Janusz
4 lat temu

Czy nie mając problemów alkoholowych można nim leczyć bezsenność?

Anna
Anna
1 rok temu

Wow, bardzo dziękuję! A już chcieliśmy z mężem kupować wagę i zastanawialam się, jakiego użyć wypełniacza. Jeszcze by pozostała kwestia pakowania produktu w te osłonki jak do suplementów. A tu taka prosta metoda, wow, jeszcze raz dziękuję.

Anna
Anna
1 rok temu

Chłopie, ozłocimy Cię! Jakaś wirtualna kawa się należy. To jest tak banalnie proste że aż sie śmiać chce. Wczoraj mieszanka zrobiona. PS nie wiedziałam, że Naltrexon jest gorzki. A gotowe proeparaty można bodaj w Kłodzku u pewnego znanego lekarza kupić. Warto poszukać.

Podstawowa suplementacja w protokole Cutlera

Podczas chelatacji należy stosować odpowiednią sulpementacje, aby proces ten przebiegał sprawnie i łagodnie. Poznaj suplementy, które Ci w tym pomogą.
26
0
Would love your thoughts, please comment.x