Tatuaże i bezpieczna chelatacja

Strona głównaProtokół CutleraTatuaże i bezpieczna chelatacja

Jeśli posiadasz tatuaż i rozważasz chelatacje, lecz nie wiesz, czy jedno nie wyklucza drugiego to ten artykuł może pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Posiadanie tatuażu może być przeciwskazaniem do chelatacji choć nie musi. Wszystko zależy od składu tuszu, którym został wykonany. W tuszch możemy znaleźć wiele związków, w tym niestety również metale ciężkie, jak i sole innych metali np. aluminium. Tusz wprowadzony pod skóre, z czasem rozprzestrzenia się po organizmie poprzez naczynia układu limfatycznego i krwionośnego. Trafiłem na informację, że na pokrycie 1cm2 skóry, zużywa się około 1mg tuszu. A więc przy większych tatuażach lub większej ich liczbie, ilość niebezpiecznych związków, które zostaną wprowadzone w ten sposób do organizmu może mieć wpływ na nasze zdrowie. Poniżej zamieszczam króciutką listę związków, które można znaleźć w tuszach danego koloru.

Przykłady związków znajdujących się w tuszach o różnych kolorach

  • Czarny: tlenek żelaza, hemotaksylina, węgiel, różne węglowodory.
  • Brązowy: ochra(zawiera tlenek żelaza), krzemionka, tlenek żelaza.
  • Czerwony: cynober(zawiera rtęć), kadm, tlenek żelaza, 2-naftol, różne sole metaliczne.
  • Pomarańczowy: disazodiarylide, disazopyrazolone, siarczek kadmu.
  • Żółty: siarczyn kadmu, chrom, ochra, kurkuma.
  • Zielony: tlenek chromu, malachit, żelazocyjanki, chromian ołowiu, barwnik monoazowy, ftalocyjaniny aluminium i miedzi, kobalt.
  • Niebieski: węglan miedzi, glinokrzemian sodowy, krzemian wapniowo-miedziowy, tlenek aluminium, kobaltu oraz chromu.
  • Fioletowy/purpurowy: chinakrydon, mangan, karbazol, dioksazyna.
  • Biały: dwutlenek tytanu, węglan ołowiu, siarczan baru, tlenek cynku.

Powyższe związki są jedynie kilkoma przykładami wielu substancji chemicznych znajdujących się w tuszach wykorzystywanych w sztuce tatuażu. Dość popularna swego czasu opinia na temat zawartości metali ciężkich w tuszach głosi, że najgroźniejszy jest kolor czerwony ze względu na możliwą zawartość rtęci. W rzeczywistości rtęć może znajdować się w różnych kolorach i niestety tusze ją zawierające wcale nie zostały wycofane z obiegu po 2000 roku, wbrew temu co można usłyszeć. W Polsce brakuje regulacji odnośnie tuszy wykorzystywanych do tatuowania. Z drugiej strony wraz z popularyzacją sztuki tatuażu, zaczęły pojawiać się pytania oraz badania nad wpływem tatuażu na zdrowie człowieka. Zaczęto również podejmować odpowiednie kroki w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa całego zabiegu. Już dziś w niektórych salonach otrzymuje się po zabiegu, „świadectwo tatuażu”, w którym znajdziemy skład chemiczny tuszy, którymi został wykonany. Dobrą wiadomością jest również fakt, że to nie tylko klienci coraz częściej zwracają uwagę na aspekty bezpieczeństwa związane z wykonaniem tatuązu, ale również osoby je wykonujące.

Teoretycznie można zapytać w salonie o skład tuszu którym został wykonany tatuaż, ale w praktyce wciąż różnie to bywa. Najlepiej byłoby zrobić analizę chemiczną tuszu, którym ma zostać lub został wykonany tatuaż. Jeśli tatuaż został wykonany dawno temu i nie mamy możliwosci dotarcia do osoby, która go wykonała, można zrobić biopsje. W chwili pisania tego artykułu wciąż trwają prace nad regulacją kwestii sanitarnohigienicznych m.in. salonów tatuażu więc może pewnego dnia sytuacja ulegnie zmianie i sztuka tatuażu stanowić będzie mniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia.

Zamieszczam również link do ciekawego materiału z ubiegłego roku, w którym sprawdzono i porównano zawartość metali ciężkich w 10 różnych próbkach tuszach wykorzystywanych do tatuowania. Jak widać, okazało się, że kolorami zawierającymi największe ilości metali ciężkich były: czarny (rtęć), biały (ołów) oraz zielony (arsen).

Link do materiału – (Klik)
Link do źródła – (Klik)

Usuwanie tatuaży

Z usuwaniem tatuaży wiążą sie pewne problemy, ponieważ np. usuwanie laserowe nie usuwa, a jedynie przenosi pigment w głąb skóry więc nie rozwiązuje problemu przy chelatacji. Zdarza się również, że metoda ta prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia ze względu na przemieszczenie się szkodliwych związków w głąb organizmu. Początkowo stosowaną metodą był przeszczep skóry, który jest uciążliwym oraz inwazyjnym rozwiązaniem, dlatego odchodzi się od jego stosowania na rzecz usuwania laserowego. Jakiś czas temu trafiłem na metodę polegającą na wyciąganiu pigmentu transdermalnie, czyli przez skórę za pomocą pewnego roztworu. Nie wiem natomiast, co to jest za roztwór i co zawiera. Jeśli okazałoby się, że roztwór ten nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków to mogłoby to być dobre rozwiązanie. Dla zainteresowanych wrzucam link, aby każdy mógł zgłębić temat na własną rękę (Klik).

Podsumowując

Rtęć nie jest jedynym metalem ciężkim, który można znaleźć w tuszach do tatuażu. Można w nich znaleźć również arsen, kobalt, kadm, ołów, aluminium i inne metale toksyczne. Istotnym faktem jest, że wiele osób chelatuje się zarówno z małymi jak i dużymi tatuażami z dobrymi efektami, nie odczuwając żadnych specjalnych efektów ubocznych. Osobiscie nie spotkałem się również z osobą, której samoczucie uległoby pogorszeniu w konsekwencji chelatacji tylko ze względu na posiadanie tatuaży. Zdarza się, że pojawia się uczucie pieczenia, czy swędzenia, ale zwykle niewiele ponad to. Teoretycznie podejmując się oczyszczania z metali cięzkich, posiadająć tatuaż możemy spodziewać się mniejszej skuteczności tego procesu lub wręcz pogorszenia stanu zdrowia, w zależności od składu tuszu, którym został wykonany tatuaż. Jednak w praktyce nie do końca pokrywa się to z teorią. Nie mniej wciąż jest to bez wątpienia temat wymagający głębszego zbadania, a więc ciężko mówić tu o jakichkolwiek pewnikach, poza faktem, że posiadanie tatuażu może być przeciwwskazaniem do chelatacji.

3 KOMENTARZE

Powiadomienia
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
2 lat temu

Borykam się z zatruciem metalami, o nieznanej przyczynie, mam średniej wielkości kolorowy tatuaż (z renomowanego salonu), w miejscu, z którego wcześniej laserowo usunęłam czarny tatuaż dzielnicowego artysty ;). Nie wiem jaki to ma wpływ zarówno na zatrucie, jak i przebieg leczenia, natomiast czasem się nad tym zastanawiam. Na anglojęzycznych stronach powtarza się informacja, że „zaskakująco skutecznie” można usuwać tatuaże przy pomocy glinki bentonitowej – ponoć trzykrotnie w ciągu dnia okładając tatuaż glinką można w ciągu kilku miesięcy całkowicie go usunąć. Przyznam, że jestem bardzo ciekawa czy to prawda i równie chętnie usłyszałabym efekty podobnego experymentu – laserowe usuwanie jest dla… Czytaj więcej »

Alina
Alina
Reply to  Marta
8 miesięcy temu

Marto, czy jakoś udało Ci się rozwiązać twój problem? Chętnie się dowiem,

Marta
Marta
Reply to  Alina
8 miesięcy temu

Hej Alina, chelatacja trwa bardzo długo, ja prawie dochodzę do czwartego roku tego procesu i problem jest bliski rozwiązania. Objawy mam już bardzo delikatne, stopniowo zanikają, liczę na to, że za kilka miesięcy będzie po wszystkim.

Objawy zatrucia rtęcią, jej formy oraz źródła

Zatrucie rtęcią jest znacznie częstsze niż mogłoby się wydawać. Niestety różnorodność objawów przy zatruciu przewlekłym jest niezwykle duża, dlatego bardzo łatwo pomylić je z wieloma chorobami. Poznaj listę chorób, które może imitować i dowiedz się, czy jesteś nią zatruty.
3
0
Would love your thoughts, please comment.x