Sida acuta jako ziołowy antybiotyk o działaniu ogólnoustrojowym
Sida acuta jest rośliną o ogólnoustrojowym działaniu antybiotycznym, wykazującą niezwykłe właściwości ochronne i regeneracyjne wobec pewnych składników krwi.
Rodzina
Ślazowate
Inne nazwy
Sida carpinifolia, common wireweed, teaweed, ironweed, spinyhead sida, hornbeam-leaved sida, morning mallow, broomweed.
Surowiec
Korzenie, liście, łodygi i nasiona. Najczęściej używa się liście.
Podstawowe związki chemiczne
4-ketopinoresinol*, akantozyd B, alfa-amyryna, ampesterol, beta-fenyloetyloamina, betaina, beta-sitosterol, chinazolina, cholina, daucoglycoside*, efedryna (bardzo małe ilości – 0,006% korzeń, 0,041 liście i łodygi), ekdysteron, evofolin A*, evofolin B*, hentriakontan, heraklenol, hypolaetin-8-glucoside*, kampesterol, kryptolepina , kwas ferulowy, kwas synapinowy, kwas syryngowy, kwas wanilinwy, loliolid, peganina, skopoletyna, stigmasterol, swainsonina, syringaresinol*, trans-feruloyltyramina, tryptaminowe alkaloidy karboksylowane, vomifoliol*, wazycyna, wazycynol, wazycynon.
*Nie wszystkie związki posiadają swoje polskie odpowiedniki. Nie byłem pewien, jak spolszczyć te nazwy więc zostawiłem ich angielską nazwę.
Sida acuta wykazuje działanie
|
|
Sida acuta jest aktywna wobec
|
|
Zastosowanie
Sida acuta działa ogólnoustrojowo i wykazuje szerokie działanie wobec bakterii Gram-dodatnich oraz pewnych bakterii Gram-ujemnych, również w przypadku szczepów opornych. Stosuje się ją w leczeniu malarii, czerwonki, gruźlicy, ogólnoustrojowych infekcjach gronkowcem, infekcjach oczu, chorobach i infekcjach skóry np. liszajcu i egzemie. W wielu przypadkach sida okazała się skuteczniejsza niż tradycyjne antybiotyki. Dobrze sprawdza się również podczas biegunki oraz gorączki.
W różnych zakątkach świata sida acuta stosowana jest również w bólach głowy, zębów i dziąseł, zapaleniu migdałków, gruźlicy węzłów chłonnych szyi, infekcjach ran, astmie, problemach z układem pokarmowym, niestrawności, wrzodach i nieżycie żołądka, pasożytach układu pokarmowego, zapaleniu jelit, zatruciu, durze brzusznym, infekcjach układu oddechowego, przy ugryzieniach węży i owadów, przeziębieniu, grypie, infekcjach pochwy, impotencji, histerii, siniakach, różnych stanach zapalnych (inhibicja LOX – lipooksygenaz (79%) i XOX – oksygenazy ksantynowej), reumatyzmie, nowotworach piersi, krwotokach, krwawieniu z nosa, neuralgiach, hemoroidach, kamieniach nerkowych, zapaleniu nerek, problemach z oddawaniem moczu (moczopędnie), problemach z wątrobą, żółtaczce, aborcyjnie oraz jako tonik przy długotrwałych i wyniszczających chorobach.
Ciekawostką jest, że w Meksyku sida acuta jest palona dla uzyskania efektu euforycznego, a ze względu na bardzo dużą zawartość białka (od 16 do 25%), jest bardzo wartościowym pokarmem i może stanowić główne źródło białka w diecie.
W przypadku bakterii, wobec których działanie sidy jest umiarkowanie, należy zastosować większe dawki oraz wydłużyć czas przyjmowania. Dobrze byłoby również przyjmować jednocześnie zioła o działaniu synergistycznym. Zwłaszcza w przypadku bakterii Gram-ujemnych.
Sida acuta wykazuje unikatowe działanie na składniki morfotyczne krwi, chodzi tu o działanie hematoprotekcyjne, hematoregeneracyjne oraz hematotoniczne. Doświadczenia wykazały, że sida neutralizuje jad żararaka lancetowatego. Jego jad jest hemotoksyną, która niszczy czerwone krwinki, natomiast związki zawarte w tej roślinie nie tylko silnie je chronią, ale również neutralizują jad węża. Dzięki tym unikatowym właściwościom rośliny, jest ona również bardzo skuteczna w leczeniu babeszjozy i malarii. Sprawdzi się również świetnie w leczeniu anemii i może być bardzo pomocna pewnych form szpiczaka.
Ważna uwaga: Sida acuta jest niezwykle skuteczna w oczyszczaniu zanieczyszczonej gleby i z łatwością wchłania kadm, ołów, nikiel, żelazo, cynk, kobalt, rtęć, molibden, miedź, mangan, arsen i chrom. Dlatego ważne jest, aby pozyskiwać ją ze sprawdzonych źródeł. Unikniemy dzięki temu zatrucia metalami ciężkimi.
Preparaty i dawkowanie
Nalewka
Nalewkę wykonuje się w stosunku 1:5, używając do ekstrakcji 60% alkoholu.
Dziennie przyjmuje się do 4 razy po 20-40 kropelek.
Dawki w leczeniu infekcji opornym gronkowcem
W przypadku ciężkich, układowych infekcji gronkowcem, przyjmuje się zwykle od ½ łyżeczki do 1 łyżki 3-6 razy dziennie. Dobrze jest nie stosować dużych dawek dłużej niż 60 dni, jeśli nie ma takiej konieczności.
Napar
Do sporządzenia naparu używamy 1-2 łyżeczki surowca na 180 ml gorącej wody i zaparzamy przez 15 minut. Zapobiegawczo pije się 240-480 ml naparu dziennie. W stanach ostrych do 2400 ml dziennie.
Napar o letniej temperaturze można stosować w infekcjach oczu jako krople. Zakrapiać 1-3 kropli, 3-6 razy dziennie.
Napar najlepiej sporządzić za pomocą gorącej wody. Herbata uzyskana poprzez zalanie zimną wodą również będzie działać, natomiast badania wykazały, że napar sporządzony z użyciem gorącej wody jest skuteczniejszy i niemal tak silny jak nalewka alkoholowa. Należy jednak pamiętać, aby dodać do gotującej wody łyżeczkę octu lub soku z cytryny (sok z cytryny będzie mniej intensywny w smaku). Obniży to pH wody i zwiększy ekstrakcje alkaloidów.
Proszek
Sproszkowany surowiec stosuje się zewnętrznie i wewnętrznie.
Zewnętrznie np. do posypywania zakażonych ran, leczenia infekcji skórnych oraz egzemy. Ilość, którą należy użyć jest dowolna, podobnie jak częstotliwość posypywania.
Wewnętrznie przyjmuje się 1-3 łyżek dziennie.
Działania niepożądane
Brak istotnych wzmianek na ten temat.
Przeciwwskazania
Sida acuta zakłóca proces implantacja jajeczek u myszy, dlatego nie powinna być stosowana u kobiet próbujących lub planujących zajść w ciążę, ani u kobiet, które niedawno w nią zaszły. Choć zioło to jest stosowane w celach antykoncepcyjnych i aborcyjnych to stosuje się je również w późniejszym okresie ciąży w celach leczniczych. Natomiast osobiście nie polecam jej stosowania w trakcie trwania ciąży.
Interakcje
Brak konkretnych doniesień na temat interakcji sidy, natomiast należy zachować ostrożność przy jej przyjmowaniu razem z lekami i suplementami pobudzającymi, ponieważ zawiera małe ilości efedryny oraz z lekami na cukrzycę ze względu na działanie hipoglikemiczne sidy.
Nieco więcej informacji na jej temat można znaleźć w języku angielskim np. tutaj:
https://www.cabi.org/isc/datasheet/49985
lub
https://keyserver.lucidcentral.org/weeds/data/media/Html/sida_acuta.htm
Zobacz również opisy innych roślin o działaniu antybiotycznym i nie tylko!
https://ktoredyprosto.pl/tag/ziolowe-antybiotyki/